İçeriğe geç

Çanakkale’yi yaşayalım

Çanakkale, birçok farklı toplumların egemenliğinde kaldığından gerek mimarisinde gerek yaşama biçimlerinde hepsinden birer parça taşımaktadır. Biga Yarımadası olarak adlandırılan yarımadada kurulmuş bir şehirdir. Cumhuriyet döneminden önce ilin eski ismi Biga’ydı, ancak Cumhuriyet döneminde, kazanılmış başarılardan dolayı ilin ismi Çanakkale olarak değiştirilmiştir. İlde çanak-çömlek zanaati oldukça gelişmişti böylece şehrin iki simgesi haline gelen Kale-i Sultaniye ile çanakçılık özdeşleşince de şehir Çanakkale olarak adlandırılmıştır.

canakkale-sehitlik

Cumhuriyet döneminde Çanakkale ismini alan şehir birçok tarihi olaya tanıklık etmiştir. Yapılan savaşlar sonucunda yüzlerce Şehit veren şehir binlerce insan tarafından ziyaretçi akımına uğramaktadır. Çanakkale iline gelen ziyaretçilerin uğrak yeri öncelikle şehitliklerdir. Çanakkale şehitlik tanıtımlarında ilk olarak gezinti Gelibolu Yarımadası tarihi milli parkından başlar. Öncelik olarak Eceabat’tan başlayan Çanakkale Şehitlik tanıtımında güneye doğru gittikçe sırasıyla Kilitbahir, Alçıtepe, Morto Koyuna ve buranın batısında Çanakkale Şehitler Abidesine ve burada şehit düşen Türk Askerleri onuruna yapılmış müzeye ulaşacaksınızdır. Çanakkale Şehitler Abidesi bölgesinde Türk Şehitlikleri, Fransız ve İngiliz Şehitlikleri ve Seddülbahir Kalesi yer almaktadır. Kabatepeye doğru Arıburnu, Conkbayırı Anafartalar ve Kanlısırt, Conkbayırı ve Kemalyeri tepelerinde doğru ise Türk Avustralyalı ve Yeni Zelandalı askerlerin şehitliklerini görebilirsiniz.

Yılın her dönemlerinde yapılan Çanakkale Şehitlik Turları büyük ilgi görmektedir. Türk ulusunun cömertliği, başka ulustan olana karşı sergilediği tutumu, diğer ulusların askerlerine karşı duyduğu saygısı ve sahiplenmesiyle ziyaretçilerin derin duygular yaşamasına sebep olan bir bölgedir. Ziyaretçiler adeta Türk ulusunun kalbini hisseder burada. Yüzlerce şehit için, geçen onca yıllara rağmen gözyaşları dökülür. Şehitler kalplerde saygıyla anılır.

18784-canakkale_sehitlik_turlari_gunubirlikkonaklamali-3